Wema sepetu doesn’t think she is powerful as most people think she is
” I  still dont think i’m that  powerful yet because mimi kama mimi  i still have my goals to achieve, but i thank God kwa hapa nilipofikia coz its a new start and beginning”

Wema sepetu humshukuru Mungu kila siku inapoanza kwa kumuweka alipo sasa
“mimi naamini binadamu, mwenyezi Mungu kila mtu kamjalia na kitu chake , i will say and will never stop saying this ,mimi naamka kila siku nasema asante mungu, i say , alhamdulillah , because i only believe x factor sio kila mtu anayo coz mimi i have x factor coz mimi mwenyewe najikubali ”
Unaweza Soma : SIKILIZA KICHEKESHO HIKI KINACHOMHUSU DIAMOND PLATNUMZ, USIPOCHEKA NAKURUDISHIA BUNDLE YAKO

Confidence yake alipoipatia
“Growing up, tokea niko mdogo , my mom used to tell me that i’ve always been confident in whatever that i do,i’ve  always been like that,sio kwamba ni kitu ambacho nimeanza juzi,jana au hivi karibuni, No.its just in me tokea zamani ”

Wema Sepetu considers herself as a role model
“I consider myself as a role models to lot of girls , they are people who look after me and like to have the success that i got, like to do things that i do, or become a good actress or best actress,so i still believe the young girls who want to grow up and be  like me, and i know thats happening,its trending right now”
Unaweza Soma : NAOMBA NIKUJUZE KUHUSU HAYA MADHARA UTAYOYAPATA KWA KUTOFANYA TENDO LA NDOA KWA MDA MREFU! SOMA HAPA


Wema Sepetu she is not a drama queen
“No , i’m not a drama queen, i think a lot of people misunderstands me”

Wema Sepetu has mood swings
“i have mood swings and i do not know how to control it ,i think that’s the most annoying thing about me ,i can not control my feelings, the mood swings happens  kama mara sita saba a day ”

Wema Sepetu yupo addicted na madini ya iodine akila vyakula vyenye iodine anawashwa mwili mzima.
” kwa mfano kuna siku nilienda sea cliff nikala octopus  nikaanza kupata this reaction najikuna mwili mzima”
Unaweza Soma :  Diamond aamua kuiacha BMW X6 yake na kupanda Bajaji. Cheki video hii hapa

Siri za tattoo zake
“my first tattoo is the one on my neck, i got it when i was young,crazy and all in foolish age , i just told the tattoo guy that , i didnt have any meaning. The Second is the one on my back and it is written potential in Chinese. And then it just got in to me, they say when you start doing tattoo u get addicted, then i got a libra , the two flours , i dont know, they just keep coming”
Unaweza Soma :  Picha ya Mpenzi wa Diamond , Zari akioga bafuni yazua gumzo mtandaoni
 
Top